Ankara’daki müzeler

Ankara, hem tematik hem de zengin bir kültürel mirasa sahip müzeleri ile göz dolduran bir ilimiz. Şehirde ilk müzenin açılış tarihi ise 1921’ e uzanıyor.  Okul gezileri ile kültürel ziyaretlerde Ankara’daki müzeler yıllık etkinlik programlarına mutlaka dahil edilebilir. İnsanların farklı bir deneyimde bir araya geldiği müze ziyaretleri, öğrencilerle birlikte hem  kültürel açıdan zenginleşmek hem de eğlenceli zaman geçirmek için oldukça iyi bir aktivite.   Üstelik müzelerden bazıları tarihi ve etnografik müze olarak ders müfredatı kapsamında ziyaret edilirken PTT Pul Müzesi gibi kimi müzeler de tematik müze olarak tarihi ve hobiyi birleştiren yapısıyla farklı bir deneyim sunuyor.  

Ankara’daki müzeler arasında tarihi geçmişi ve mirası ile Ankara’ da mutlaka gezilmesi gereken müzeler listesi ise şu şekilde:

 1. Anıtkabir ve Kurtuluş Savaşı Müzesi
 2. Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi
 3. Ankara Etnografya Müzesi
 4. Mehmet Akif Ersoy Müze Evi
 5. Cumhuriyet Müzesi
 6. Kurtuluş Savaşı Müzesi
 7. Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi
 8. Augustus Tapınapı, Ankara Anıtı
 9. ODTÜ Arkeoloji Müzesi

Ankara’daki müzeler hakkında bilgi

Ankara’daki müzeler ziyareti için Ankara’daki müzeler hakkında bilgi edinerek gezi planı yapmakta fayda var. Çünkü Ankara müzeleri ziyaret etmek birkaç güne sığdırılacak bir iş değil. Müze etkinliği planlamak isteyenleri, öncelikle gezilecek Ankara müzeleri hakkında kısaca bilgilendirelim.

 • Anıtkabir, tarih bilincinin aşılanmasında öğrenciler tarafından en az bir defa mutlaka ziyaret edilmelidir. Anıtkabir’ de yer alan tarih müzesi ise Kurtuluş Savaşı yıllarının hatıralarını muhafaza ederken, Atatürk’ ün okuduğu kitaplar listesine de yer verir.
 • Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi 1921 senesinde kurulmuştur ve müzede düzenli bir tarihi sıralama ile çok eski çağlardan itibaren Anadolu’ da yaşamış medeniyetlerin eşyaları sergilenir. Müze, oldukça geniş, kapsamlı bir dokuya sahiptir ve tarih içinde değişip dönüşüme uğrayan kültürü izlemek için oldukça iyi bir deneyim sunar.
 • Ankara Etnografya Müzesi 1930 senesinde kurulmuş, tarihi binasında hizmet veren bir tarih müzesidir. Sıhhıye’de bulunan binasında Anadolu’nun eski çağlarında yaşamış insanlara ait kilim, yatak örtüleri, bohça gibi el sanatları ve kültürel ürünler, halı, kilimler gibi yöresel el sanatları ürünleri, Osmanlı döneminin askeri ve spor malzemeleri, Türk el sanatlarının Selçuklu’ ya uzanan minber gibi eserleri sergilenir.
 • Okul ziyaretlerinde gezilecek en ideal müzelerden Mehmet Akif Ersoy müze evi, biyografik bir gezi deneyimi sunar. Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılan tarihi binada Mehmet Akif Ersoy’ a ait eşyalar sergilenir.
 • Cumhuriyet Binası, 1924’ ten 1960’ a kadar geçen sürede Türkiye Cumhuriyeti meclis binası olarak kullanılan yapıdır. Cumhuriyet’ in ilk dönemlerine ait bir tarih hazinesi müze kapsamında ziyaret edilebilir.
 • Kurtuluş Savaşı Müzesi, tarihi gezilerden hoşlananlar için 1. Türkiye Büyük Meclis binasının müzeye dönüştürülmüş yapısıdır. Müzede bakanlar kurulu, hükümet çalışma odaları 1920-1924’ te kullanılan dokusu ile muhafaza edilmektedir.
 • Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi 1980’ de kurulmuş, ülkemizdeki en köklü ve zengin sanat tarihi müzelerindendir.
 • Ankara Anıtı ildeki açık hava tarih müzesidir. Augustus Tapınağı’na ait yazmaların dünyadaki eksiksiz ve nadir kopyasını sergilemesi açısından  tescillenmiş bir açı hava müzesidir.

Ankara’daki müzeler içinde tematik dokusu ile hoş bir deneyim sunan müzeler içinde mutlaka gezilmesi gerekenler lisesi ise şu şekildedir:

 • PTT Pul Müzesi pul koleksiyonerlerinin ve pullara ilgi duyanların özellikle gezmesi gereken müzelerdendir.
 • Türk Hava Kurumu Müzesi havacılık müzesi olarak tarihi paraşüt kulesinin yanında 2002’ de ziyarete açılmıştır.
 • Ulucanlar Cezaevi Müzesi 1925’ ten 2006 yılına kadar aktif olan tarihi Ulucanlar Cezaevi, müze olarak restorasyon çalışmalarının ardından 2010’ da ziyarete açılmıştır.

Ankara’daki müzeler ve adresleri

Ankara’daki müzeler ve adresleri:

 • Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi adresi: Gözcü S. N: 2 Ulus
 • Anıtkabir ve Kurtuluş Savaşı Müzesi adres: Anıt Caddesi Tandoğan
 • Etnografya Müzesi adresi: Hacettepe M. Türkocağı S.  N:4 Opera, Sıhhiye
 • Rahmi Koç Müzesi adresi: Kale M., Gözcü S., Altındağ
 • Cumhuriyet Müzesi adresi: Cumhuriyet Bulvarı N: 22 Ulus
 • Ulucanlar Cezaevi Müzesi Adresi: Şükriye M. Ulucanlar C. No:63 Altındağ
 • Hava Kuvvetleri Müzesi adresi: Hava Kuvvetleri Müzesi Komutanlığı Etimesgut

Ankara’daki ücretsiz müzeler

Ankara’daki müzeler genel olarak giriş ücreti ödenerek ziyaret edilebilir. Ancak bazı müzeler için giriş ücreti alınmamaktadır. Mehmet Akif Ersoy Müze Evi, ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi, MTA Tabiat Tarihi Müzesi, Hukuk Müzesi, Ziraat Bankası Müzesi giriş ücretinin alınmadığı Ankara müzelerinden bazıları.

İlginizi çekebilir: Kızılay kitapçılar

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram