msu-sinavi-nedir

MSÜ Sınavı Nedir?

MSÜ sınavı nedir ve nasıl yapılır soruları sıklıkla sorulmaktadır. İşte gençlerin hayali olan askeri kariyerlerine ilk giriş kapısı olan MSÜ!

Milli Savunma Üniversitesi sınavı olarak da geçen MSÜ, askeri kariyer için bir giriş kapısıdır. MSÜ sınavı her sene gerçekleştirilen ve adaylara birtakım derslerden sorumlu bırakılan bir sınavdır. Adayların başvurularını yapmaları devamında sınava katılmaya hak kazanmaları söz konusudur.

 Adayların lise hayatları boyunca görmüş olduğu derslerden sorumlu tutulması ve belirli puanları geçmeleri koşulu ile askeri kariyerlerine başlamaları mümkündür. Bu sınava farklı kategori tercihleri ile sonuç almak isteyen çoğu öğrenci girmektedir. Türkiye içerisinde savuna ve güvenlik alanında görev yapmak isteyen kişiler sınava girebilirler.

MSÜ Sınavı Nedir Hangi Meslekler Var?

Adayların sorumlu tutulduğu dersler; Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler olmak üzere dört dersten oluşur. Hazırlık sürecinde yalnızca teorik dersler değil aynı zamanda da fiziki olarak d bir hazırlık oluşmaktadır. Teorik sınavı başarılı bir puan ile geçmeye hak kazanan adaylar ardından fiziki sınavlara da tabi tutulur.

Peki MSÜ sınavında hangi meslekler var?

 • Tank
 • Topçu
 • Piyade
 • Kara havacılık
 • İstihkâm
 • Personel
 • Hava savunma
 • Ulaştırma
 • Bakım
 • İkmal
 • Maliye

Sınıfları içerisinden subaylar yetiştirilir. Ayrıyeten öğrencilerin gerekli şartları sağlamasından ve gereksinimleri karşılamasından itibaren uçak pilotu ve helikopter pilotu olma imkânı da verilir. Kara Havacılık sınıfı pilot mesleğine tabi tutulacak öğrencilerin yer aldığı sınıftır.

MSÜ Sınavı Nedir Kimler Girebilir?

Öncelikle aranan MSÜ giriş şartı; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Çifte vatandaşlarda başvurulardan faydalanabilir fakat birkaç duruma dikkat etmek zorundadırlar. Bu durumlar; başvuru esnasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu ispatlamak üzerinedir.

Lise ve dengi olan okullardan mezun olanlar aday olarak sınava girebilirler. 2024 senesinin sınavına girecek olan adaylar 2022 veya 2023 senesi lise mezunu olmalıdırlar. Eğer daha önce yıllarda mezun olduysanız MSÜ sınavına giremezsiniz. Bu durum sistem tarafından da engellenmektedir.

Ayrıyeten dikkat edilmesi gereken diğer unsurlar ise: yaş kriteri, eğitim durumu, sağlık durumu, güvenlik ve arşiv araştırması, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve askerlik durumunun yeterli olması şeklinde yer alır.

MSÜ Sınavı Nedir Ne Olunur?

MSÜ sınavı başvurusunu gerekli tarihlerde yapmak önemlidir. Ayrıca aranan şartları ve gereksinimleri karşılamak da başvuru işlemi için önemli olan bir durumdur. MSÜ sınavına girmeye hak kazanan kişiler sonrasında fiziki sınavlara da tabi tutulacaktır. Ve devamında askeri harp okuluna girmeye hak kazananlar subay olmaya hak kazanacaklar.

Tank, topçu, piyade, kara havacılık, istihkâm, personel, hava savunma, ulaştırma, bakım, ikmal ve maliye sınıfları MSÜ sınavı sonrasında öğrencilerin gireceği sınıflardır. Burada eğitimler alınır ve özel bir süreç başlar. Sonrasında ise askeri ve savunma alanında bir kariyer yapma imkânı adaylara sunulur.

MSÜ Sınavı Nedir Nasıl Yapılır?

MSÜ sınavı herhangi bir elektronik ortamda değil kâğıt sınav şeklinde yapılmaktadır. Sınav içerisinde lise eğitiminde alınan 4 temel ders soruları yer alır. Matematik, Türkçe, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler sorularına karşın tabi tutulan öğrenciler başarılı bir sonuç aldıkları takdirde askeri kariyerlerine başlayabilirler.

MSÜ sınavına hazırlık yaparken öncelikle çıkmış sorulardan da faydalanarak gerekli teorik dersleri geçmek gerekir. Gerekli derslerden belirli netler yapmak, istenilen puanlara ulaşım sağlamayı kolaylaştıracaktır. Bu puanlara sahip olunduğunda sınav başarılı bir şekilde sonuçlanmış olur.

Sınav 135 dakika boyunca devam etmekte ve 120 sorudan oluşmaktadır. Bu sorular 5 seçenekli şıklardan oluşur ve 4 yanlış 1 doğruyu götürecek şekilde ayarlanmıştır. Bu sebeple sınavda yanlış yapmamak da en az doğru yapabilmek kadar önemlidir.

Eğer astsubay hedefiniz yer alıyorsa Türkçe dersinden 25 net yapmanız, Matematik dersinden 15 ila 20 arası ne yapmanız ve Sosyal Bilimler dersinden 10 ila 15 net yapmanız, Fen Bilimleri dersinden ise 2 ila 3 net yapmanız gerekir.

MSÜ Sınavı Nedir Ne İşe Yarar?

MSÜ sınavı Milli Savunma Bakanlığı’nın yapmış olduğu bir sınavdır ve askeri alandaki kariyer için bir başlangıç niteliği taşımaktadır. Hazırlık aşamasında teorik dersleri gerekli tekrar ve pratikleri yapmak önemlidir. Ayrıca sağlıklı beslenme düzeni, fiziksel kondisyonu artırmak da fiziksel yeterlilik testlerindeki başarınız için önem taşır. MSÜ sınavı nedir sorularına bu şekilde cevap verebiliriz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram