TYT Nedir? Hangi Sınıfları Kapsar?

TYT (Temel Yeterlilik Testi) nedir sorusu özellikle lise öğrencisi veya mezun durumunda olan kişiler için önemli bir soru olarak öne çıkar. Bu terim üniversiteye girmek isteyen öğrencilerin başarı göstermesi gereken sınavlardan biri olan Temel Yeterlilik Testi’nin kısaltmasını ifade etmektedir. Kariyer planlamasında üniversiteye gitmeyi hedefleyen kişiler bu sınava girmeli ve belirli alanlarda başarı göstermelidir. Sınav sonucunda elde edilen puan üniversiteye giriş için son derece etkilidir.

TYT Nedir? Kimler Başvuruda Bulunabilir?

Üniversiteye giriş sınavları günümüzde YKS adı altında gerçekleşiyor. Bu sınav iki farklı oturumdan oluşuyor. Bu oturumların isimleri ise şöyledir:

Yüksek bir öğrenim kurumuna yerleşmek isteyen her aday bu sınavlardan ilki olan TYT sınavına girmek zorundadır. Bu oturumdan sonra AYT sınavı yapılır. AYT açılımı ise Alan Yeterlik Testi şeklindedir. Son aşamada iki sınavın ortalaması alınarak YKS sınav puanı hesaplanır. TYT puanının genel puana etkisi yüzde kırk şeklinde olur. Ayrıca YKS’de 5 farklı puan türü hesaplaması yapılır. Bunları tablodan inceleyebilirsiniz.

                                                                          Puan Türleri
TYT Puan TürüEşit Ağırlık Puan TürüSayısal Puan Türü
Sözel Puan TürüDil  Puan Türü

Her puan türünün kendine has bir hesaplama formülü bulunur. Birtakım farklı yüzdeler devreye girer. Eğer aday 2 yıllık bir önlisans programına devam etmek isterse TYT puan türü yeterli olur.Bu sınavlara lise ve dengi okul mezunu olan veya bu kurumların son sınıf öğrencisi olan her birey başvuru yapabilir. Hazırlanmak isteyen adaylar TYT nedir yazımızın içeriğini okumaya devam ederek sınav içeriği hakkında temel bilgilere sahip olabilir.

TYT Nedir? TYT Başvurusu Nasıl Yapılır?

tyt hazirlik
TYT Nedir? TYT Başvurusu Nasıl Yapılır?

TYT, Türkçe, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Matematik olmak üzere dört ana başlık altında yapılan çoktan seçmeli sınava verilen isimdir. Bu sınav, öğrencilerin Türkçe, sosyal bilimler, fen bilimleri ve matematik bilgisini ölçmeyi amaçlamaktadır. Anne ve babalar çocuklarının gireceği bu sınav hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Ortadoğulular Eğitim Kurumları gerek aday öğrencilerin gerekse anne babaların konuyla ilgili olarak daima yanında olmuştur ve olmaya devam edecektir.

TYT Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Sınava girmek isteyen tüm adaylar ilk olarak ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi için şifrelerini oluşturmalıdır. Bu işlem e-devlet sistemi üzerinden de yapılabilmektedir.
 • Kılavuz incelenerek gerekli bilgiler doldurulmalıdır.
 • Bu aşamadan sonra belirlenen ücret miktarı yatırılmalıdır. Aksi takdirde yapılan başvuru geçerli olmayacaktır.
 • Tüm bunların yanı sıra adaylar başvuru işlemlerini belirtilen tarihler içinde tamamlanmalıdır.

TYT’de Hangi Dersler Var?

TYT nedir sorusu kadar akıllara takılan bir soru da sınavın hangi dersleri kapsadığıdır. Genel olarak bakıldığında bu bölümde 9 ve 10. sınıf derslerinin kazanımları yoklanmaktadır. Soru dağılımını aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

Ders AdıSoru Sayısı
Türkçe40
Sosyal Bilimler20
Temel Matematik40
Fen Bilimleri20

Ayrıca ek olarak hangi testin TYT puanına hangi yüzde oranında etki ettiğini aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Puan Türünün Hesaplanmasında Kullanılan Testlerin Ağırlıkları (%)
Puan TürüMatematik TestiSosyal Bilimler TestiTürkçe TestiFen Bilimleri Testi
TYT33173317

TYT Puanının Hesaplanabilmesi İçin En Az Kaç Net Yapmak Gereklidir?

tyt ankara
TYT Puanının Hesaplanabilmesi İçin En Az Kaç Net Yapmak Gereklidir?

TYT nedir araştırması esnasında yeni sayılabilecek bir uygulama ile karşılaşmanız mümkündür. Çünkü artık TYT puanının hesaplanabilmesi için Türkçe veya Matematik testlerinin en az bir tanesinden 0.5 net yapma şartı uygulanıyor. 

TYT ile Tercih Yapılabilecek Bölümler Nelerdir? 

TYT-AYT nedir hangi sınıfları kapsar şeklinde araştırmalar yapan adaylar istedikleri bölümün puan türünü de araştırıyor. Farklı puan türlerinden oluşan YKS sonucunda tercih yapmayı hedefleyen adaylar iki yıllık bölümleri tercih etmek için sadece TYT puanlarını kullanabiliyor. Eğer aday 2 yıllık bir yüksekokul okumayı planlıyorsa ilk oturuma girmesi yeterli oluyor.

TYT İçin Baraj Puan Kaçtır? Kaç Puan Alarak Tercih Yapılabilir?

TYT nedir sorusu ile puanlar da gündeme gelmektedir. TYT puan türü ile tercih yapmak isteyen adaylar bu sınavdan en az 150 puan almalıdır. Bunun yanı sıra AYT oturumuna giren bir aday tercih yapabilmek için puan türlerinin en az birinden 180 puan almalıdır. Bu puana ulaşan adaylar 4 yıllık eğitim veren fakültelere girmek için tercih yapmaya hak kazanacaktır.

Eğer YKS puanınız 200 ve üzeri olursa bu puanı seneye içinde kullanabilirsiniz. Yani bir sene sonra bu puanla yine tercih yapabilirsiniz.

Sınav İçin Nasıl Bir Çalışma Programı Hazırlanmalıdır?

Sınava hazırlanan bir öğrenci için en önemli konu ders çalışma düzeninin olmasıdır. Bu düzenin sağlanması ise iyi hazırlanmış bir programa bağlıdır. Düzenli ve etkili bir şekilde ders çalışan bir öğrencinin başarı olasılığı oldukça yüksektir. Konuyla ilgili olarak birkaç püf noktayı şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Konu eksiklerini gidermek
 • Farklı türlerde sorular çözmek
 • Günlük, haftalık ve aylık olarak konu tekrarı yapmak

Ayrıca Ortadoğulular Eğitim Kurumları bünyesinde rehberlik servisi ile görüşerek TYT nedir bilgi alabilir ve bir plan oluşturabilirsiniz. Alanında uzman eğitmenlerimizle oluşturacağınız bu program sayesinde bu süreci rahat bir şekilde yönetebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Konu ile ilgili olarak merak edilen sorulara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 • AYT ve TYT Arasındaki Fark Nedir?

  Temel Yeterlilik Testi 9 ve 10. sınıf konularını içeren sınavdır. Alan Yeterlilik Testi 11 ve 12. sınıf konularını içeren sınavdır.

 • 4 Yıllık Üniversite İçin TYT Şart mı?

  TYT puan türü üniversite tercihi yapacak her aday için şarttır. Ancak kişi 4 yıllık bir fakülte okumak istiyorsa aynı zamanda AYT sınavına da girmelidir.

 • Ayt Nedir?

  Alan Yeterlilik Testi üniversitede 4 yıllık lisans bölümü okumak isteyenlerin girmesi gereken sınavdır.

 • Ayt Kaç Soru Sayısından Oluşur?

  Bu alan 160 sorudan oluşmaktadır. Aday burada hesaplanmasını istediği puan türüne göre soru çözümü yapar.

 • TYT Nedir? Sınav Süresi Kaç Dakikadır?

  Bu sınavda adaylara 120 soru sorulmaktadır. Süre olarak ise 165 dakika tanınmaktadır.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram