Yabancı Dil Öğrenmek İçin 9 İpucu

Yabancı dil öğrenmek çoğu kişinin hayalidir. İnsanlar bu hayalleri uğruna çoğu zaman öğrenimleri için dersler satın almış ancak yarıda bırakmışlardır. Bu nedenle öğrenim süreleri sürekli en etkili şekilde kısaltılmaya çalışılmış ve eğlenceli hale getirilmesi amaçlanmıştır. Yabancı dil öğrenmek gerek iş hayatında gerek sosyal yaşantıda kişilere büyük bir avantaj sağlamıştır.

En Çok Tercih Edilen 9 İpucu

Yabancı dil öğrenmek için tercih edilen ipuçları genellikle öğrenmeyi eğlenceli ve daha kolay hale getirmek amacındadır. Bu şekilde öğrenim süresi kısaltılmış olur. Öğrenme ip uçları içerisinde kolayca ezberlemek ve akılda kalıcı yer edinme teknikleri de bulunur. Böylelikle daha uzun süre hafızaya kayıt edilen bir öğrenme sağlanmış olur. Bu ip ucular ise şu şekildedir;

 • Öğrenilecek dil seçilmelidir.
 • Daha sonra psikolojik ve mental olarak kendimizi bu sürece hazırlamamız gerekir.
 • Hedef belirlenmelidir.
 • Süreç içerisinde kendinize karşı sabırlı olun.
 • Öğrenmeye nereden başlayacağınızı araştırın.
 • Uygulamaları ve yazılımları kullanıp destek alın.
 • Öğreneceğiniz dille ilgili metinleri dinleyin ve tekrarlayın.
 • Telaffuzlara dikkat edin.
 • Kendinize uygun bir çeviri sitesi bulun.

Evde Yabancı Dil Öğrenme Teknikleri Nelerdir?

yabanci dil

Kişiler bazı durumlarda yabancı dil öğrenmek işlemini evde yapmak isteyebilir. Bu durumun birçok farklı nedeni bulunur. Bazı durumlarda öğrenciler , ev hanımları ve evden çalışanlar için bu yöntemler daha uygun olmaktadır. Evde yabancı dil öğrenmek teknikleri denilince tavsiye olarak verilebilecek bazı teknikler ise şu şekildedir;

 • Her gün belirli sayıda kelime ezberlenmeli.
 • Yabancı dizi ve filmler altyazılı olarak izlenmeli.
 • İlerleyen zamanlarda öğrenilmek istenilen dili bilen kişilerle o dilde sohbet edilmeye çalışılmalı.
 • Konu ile alakalı basit hikaye kitapları okunmalı.

Yabancı Dil Öğrenme Teknikleri PDF

Yabancı dil öğrenmek için birçok farklı yöntemler bulunur. Bu yöntemler sıralanabilir ve liste haline getirilebilir. Daha sonra öğretilmek üzere yabancı dil derslerinde de okutulabilir. Bu gibi yöntemler dil öğrenme teknikleri arasında yer alır.

Hızlı Dil Öğrenme Teknikleri Nelerdir?

Kişiler zamandan tasarruf ederek en hızlı şekilde yabancı dil öğrenmek isterler. Bu nedenle hızlı öğrenme tekniklerini en etkili şekilde kullanmak isterler. Kullanıcılar hızlı öğrenme tekniklerinde ilk olarak önceliklendirme yapmalı ve metni parçalayarak öğrenmeye başlamalıdır. Ardından yaratıcı bir kelime listesi oluşturmalı ve bu liste üzerinde sık sık tekrar yapmalıdır.

Polyglot Dil Öğrenme Teknikleri Nelerdir?

Polygotlar genellikle birden fazla dile hakim kişilere denilir. Ve bu kişiler etkili dil öğrenme yöntemlerine sahiptir. Bu kişiler ilk olarak o dilin kelimelerinin duyulup daha sonra cümle içerisinde kullanılmasını tavsiye ederler. Öğrenmek istenilen dile maruz kalınarak akılda daha fazla dilin yerleşmesi sağlanmalıdır. Ayrıca buna ek olarak yazma ve konuşma pratiği bol bol yapılmalıdır.

Ajanların Dil Öğrenme Teknikleri Nelerdir?

Ajanlar farklı görevler gereği birçok dili bilmelerinde fayda vardır. Bu nedenle dilleri hızlı öğrenmeli ve işlerinde tam olarak uygulayabilmelidirler. Ajanlar kısa zamanda yabancı dil öğrenmek zorundadırlar. Bu nedenle kendilerine has bazı teknikleri bulunur. İlk olarak işlerine en çok yarayacak kelimeler ve konular üzerinde yoğunlaşırlar. Daha sonra bol bol dinleme ve tekrar yaparlar.

Kendi Kendine Dil Öğrenmek Zor mu?

Kişiler bazı durumlarda yabancı dil öğrenmek işini kendi kendilerine yapmak isteyebilirler. Bu gibi hallerde en çok karşılaşılan sorun ise kişilerin kolay pes etmesidir. Kişiler bu gibi hallerde çok istekli olarak başladıkları öğrenme serüvenine erkenden veda edebilmektedir. Bu nedenle yabancı dil öğrenmek için profesyonel yardım alınması daha uygun olabilmektedir.

Kendi kendine yabancı dil öğrenmek isteyen kişiler genellikle bu işlemi ev ortamında yapmaktadır. Bu gibi yerlerde dikkat çok kolay dağılabilmekte ve başka şeylerle ilgilenilebilmektedir. Bu nedenle kişiler profesyonel bir yardımla bu süreci çok daha verimli şekilde halledebilmektedir.

Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları Nelerdir?

yabanci dil ogrenmenin faydalari

Yabancı dil öğrenirken hata yapmaktan korkmayın bu şekilde kendinize olan güveniniz artmakta ve daha kolay çevreye uyum sağlayabilmektesiniz. Yapılan konuşma pratiği ve varmak istediğiniz nokta aynı zamanda azminizi de gösterir. Bununla beraber birçok iş alanında yabancı dil bilen kişilere ihtiyaç duyulur. Yabancı bir dilmek başlı başına bir meslek sistemini oluşturur.

Bu kişiler çevrimiçi İngilizce dersleri verebilir ve verilen eğitim ile hem para kazanabilir hem de kendini geliştirebilir. Öğrenmenin kolay şekilde eğitim yolu diğer kişilere de aktarılabilir. Ayrıca dil öğrenme süreci kişiye yeni yabancı dil öğrenmek noktasında tecrübe de katabilir.

Yıllara Göre Yabancı Dil Öğrenmek İçin Kurumlara Yapılan Başvuru Sayısı

Yabancı dil öğrenmek için her yıl yüzlerce kişi çeşitli kurs ve seminerlere başvuruda bulunmaktadır. Bu kişiler kimi zaman kurslarını tamamlamakta kimi zaman ise yarıda bırakmaktadır. Yıllara göre bu tür kurslara başvuranların sayısı ise şu şekildedir;

Başvuran SayısıBaşvuru Yılı
590.0002020
500.0002021
650.0002022
800.0002023

Sıkça Sorulan Sorular?

Sıkça sorulan sorular kısmında konu hakkında okuyucuların en çok merak ettikleri ve sordukları sorular cevaplanmaktadır. Bu şekilde okuyucular merak ettikleri sorular hakkında en net şekilde bilgilendirilmektedir. Yabancı dil öğrenmek hakkında sıkça sorulan sorular ise şu şekildedir

1 – Ne Kadar Sürede Yabancı Dil Öğrenilir?

Bu konuda çokça farklı yorum bulunmaktadır. Ancak uzmanların genel olarak üzerinde durdukları süre ise 8 ayı kapsamaktadır. Bu süre kişiden kişiye ve öğrenme yöntemine göre değişiklik gösterir. Uzmanlar genel olarak bu sürenin uzayabileceğini söylemekle beraber kısaltılması halinde bazı öğrenme noktalarının eksik kalabileceğini belirtmektedir.

2 – B1 İngilizce İçin Kaç Kelime Öğrenilmesi Gerekir?

B1 seviye dil bilmek orta derece dil bilmek anlamında kullanılır. B1 seviyesindeki kişiler tüm kurallara hakim olmayabilir. Buna ek olarak başlangıç noktasından da bir hayli ilerlendiği anlamına da gelir. Bu seviyede yabancı dil bilen bir kişi ortalama olarak 1500 – 2000 kelime daracığına sahip olabilir.

3 – Yabancı Dil Öğrenmek İçin Günde Kaç Saat Çalışılmalı?

Yabancı dil öğrenmek için gün içerisinde 1 saat çalışılması ideal süre olarak nitelendirilmektedir. Ancak Bu gibi süreler kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Bazı kişiler yabancı dil öğrenmek için günde en az 2 saat da bu konu üzerinde yoğunlaşabilir.

Önerilen İçerik: Sınava Hazırlık Sürecinde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram