Z Kuşağı Hangi Yıllar ?

Milenyumla birlikte yeni bir neslin dönemi başladı ve bu grup z kuşağı olarak bilinmektedir.  Y kuşağından sonra, alfa grubundan ise hemen önce gelen z domografik kuşağının özelliklerine dair bilimsel araştırmaların sayısı günümüzde artıyor.   Z jenerasyonu olarak da adlandırılan z kuşağı hangi yıllar içinde ele alınmaktadır?

USA Today tarafından 2012 yılında milenyum sonrası gelecek nesil, z kuşağı olarak adlandırıldı. z kuşağı hangi yıllar sorunun cevabı günümüzde iki  farklı şekilde veriliyor.  Kuşaklar arası ilişkiler araştırmacıları z nesli olarak 1990’ lı senelerin sonundan 2010’lu senelere kadar doğan kuşağı ifade ediyorlar. Bir bir diğer kabule göre de 1997 yılı ile 2012 yılı arasında doğmuş kişiler z neslini oluşturuyor. Bu durumda z kuşağı 2000’ den sonra doğan demografik grup olarak kabul edilir.

 Z kuşağı Ne Demek

Z kuşağı demografik bir jenerasyondur. Milenyumla birlikte gelen   yeni nesle verilen isimdir. Genel olarak 2000 yılından sonra doğan ‘dijital’ nesil çocuklarını ifade etmek için kullanılan bir isimdir. Araştırmacılar z kuşağı ne demek sorusuna “21. yüzyılın ilk neslidir” cevabını vermektedir.  z kuşağı hangi yıllar , Z kuşağı nedir sorusunu ‘kristal nesil’ kavramı ile açıklayan bilim insanları bulunmaktadır.  Peki nedir bu kristal nesil?  z kuşağı hakkında, uzmanların kristal nesil tanımlaması bu kuşağın teknolojinin olmadığı bir dönemi hiçbir zaman tanımamış olmasından kaynaklanmaktadır.  Z kuşağı çocukları, geleneklerden, kültürel normlardan, geleneksel sokak oyunlarından,  x ve y neslinin  yakından tanıdığı kalın ansiklopedilerden uzak büyümüşlerdir.  Sosyal medyada emojilerle iletişim kuran ve farklı bir dil geliştirmişlerdir. Ancak bununla birlikte adaletsizlik eşitsizlik gibi kavramlarla sosyal olaylara çok daha duyarlı olan ‘kristal’ insanlardır.

Z Kuşağı Özellikleri

z kuşağı hangi yıllar denildiğinde akla gelen milenyum çocukları olarak bu neslin en önemli özelliği dijital teknolojinin geliştiği bir çağda büyümüş olmalıdır. Bu nedenle z kuşağı ‘dijital yerliler’  olarak da bilinir. Z kuşağının bir önceki kuşaktan ayrıldığı en önemli nokta;  kristal çocuklar adeta akıllı telefonla doğmuşlardır.  Çocukluk çağından itibaren dijital dünyayla, akıllı telefonlar, tablet ve bilgisayarlarla tanışırlar. Buna bağlı olarak z kuşağı özellikleri için da dikkat çeken  noktalardan biri bu neslin insanları metinlere kitaplardan değil ekrandan ulaşmayı severler ve e-kitap bu nesil için oldukça önemli bir araç halini alacaktır.

Z kuşağının popüler kültürü içerisinde giyilebilir teknolojilerin önem kazanacağı düşünülmektedir. Z kuşağı hangi yıllar sorusu daha çok 2000’ li yılları kapsamaktadır ve milenyumla birlikte dünyaya gelen z kuşağının trendleri yakından takip etme ve marka takıntısı göze çarpmaktadır.  Bununla birlikte z kuşağı özellikleri içinde z çocuklarının öğrenci odaklı, kinestetik ve çoklu uyarıcılara sahip eğitim yöntemlerini tercih ediyor oldukları gerçeği de eğitim sistemi içinde değerlendirilmesi gereken bir malzemedir.  

Z kuşağı  özellikleri maddeler halinde şu şekilde verilebilir:

  • Konforuna ve zevkine düşkündür
  • Teknolojiye hakimdir
  • Tüketicidir
  • Çevre bilinci, adalet, barış iklimi gibi kavramları önemsemektedir
  • Kinestetik senkronizasyon yetenekleri gelişmiş bir nesildir
  • Motor becerileri gelişmiştir
  • Dijital eğitim olanakları nedeniyle tarih boyunca en çok eğitimi almış grup olarak görülmektedir

İlginizi çekebilir: Wechsler zeka testi örnekler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram