Ankara’nın Doğal Güzellikleri

Ankara’nın doğal güzellikleri, Ankara’nın merkezinde ve çevre ilçelerinde bulunan doğal göller ve yemyeşil parklarıdır. Büyüleyici bir güzelliğe sahip olan doğal gölleri huzur veren doğası ve yemyeşil dokusu ile kendine hayran bırakacak güzelliktedir. ODTÜ Üniversitesi sınırları içerisinde bulunan Eymir gölü kendine özgü faunası ve florası ile muhteşem bir doğal güzelliğe sahiptir. Gölbaşı ilçesinde bulunan Mogan Gölü tuzlu suya sahip alüvyon bir göl olup kendine özgü doğal bir güzelliğe sahiptir. Seğmenler Parkı Kızılay’dan yürüyerek gidilebilen şehrin tam merkezinde bulunan doğal bir güzelliktir. Parkta büyük bir amfi tiyatro ve birçok sosyal alanda bulunur. 67 bin kilometrelik geniş bir alana sahip olan parkta havuzlar, çocuk bahçeleri, geniş yürüyüş alanları ve düzenli kültürel etkinlikler bulunur.

Ankara’nın Doğal Güzellikleri Nelerdir ?

Ankara’daki doğal güzellikler arasında yeşil alanları ve görsel güzellikleri ile parklar önemli bir yere sahiptir. Çankaya’da bulunan Kuğulu Park 24 farklı canlı türüne ev sahipliği yapan doğal bir parktır. Etimesgut ilçesinde bulunan Göksu parka piknik ve dinlenme için Ankaralıların çok tercih ettiği doğal bir güzelliktir. Esenboğa Havalimanı yakınında bulunan Altınpark, uluslar arası fuar etkinliklerine de ev sahipliği yapan, birçok sosyal aktivite barından doğal güzelliklerdendir. Ankara’nın sembolik olmuş, en çok tanınan parklarından biri olan Gençlik Parkı yemyeşil doğası ile bol aktiviteli bir parktır. Kızılcahamam Soğuk Su Milli Parkı doğal güzellikleri ve şifalı kaplıcaları ile Ankara’daki doğal güzelliklerdendir.

Ankara’nın Tarihi Doğal Güzellikleri

Ankara’daki doğal güzellikler içerisinde tarihi dokunun büyük bir önemi vardır. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan şehirde birbirinden farklı tarihi güzelliği görebilirsiniz. Ankara’nın tarihi doğal güzelliklerinin başında Anıtkabir gelir. Ulu Önder Atatürk’ün mezarının bulunduğu Anıtkabir geniş bir alana kurulmuştur. Selçuklu ve Osmanlı mimarisini görebileceğiniz Anıtkabir’e meşaleler ile süslenmiş aslanlı yol ile giriş yapıp 8 adet kuleyi, Atatürk müzesini ve dünyanın birçok ülkesinden getirilen ağaçların bulunduğu doğal bir güzelliği gezebilirsiniz. Ankara Kalesi şehir ile bütünleşmiş tarihi güzelliklerden biridir. M.Ö. yapılmış eski tarihi yansıtan tarihi güzellikler arasında Roma Hamamı, Jüliyen Sütunu, Augustus Tapınağı, Antik Roma Tiyatrosu ve Gavurkale gibi yapıları Ankara’nın tarihi doğal güzellikleri içerisinde görebilirsiniz.

Ankara’nın Doğal Güzellikleri ve Tarihi Eserleri Nelerdir ?

Ankara’nın doğal güzellikleri ve tarihi eserleri arasında yer alan Gordion Antik Kenti farklı doğası ve tarihsel özelliği ile mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Ankara’ya 90 Km. uzaklıkta olan Yassıhöyük köyünde bulunan Gordion Firigya Krallığı’nın başkentidir. Yine buna benzer Ahlatlıbel, Bitik Höyüğü ve Eti Yokuşu Ankara’nın hem tarihi hem doğal güzellikleri arasındadır. Ankara tarihi eserler açısından çok zengin bir şehirdir. Ankara Kalesi, Estergon Kalesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Cumhuriyet Müzesi, Rahmi Koç Müzesi, Alagöz Karargâh Müzesi, Gordion Müzesi, Sakarya Şehitleri Zafer Anıtı ve Müzesi, Hacı Bayram Veli Müzesi ve Türbesi, Karacabey Camii ve Külliyesi, Ahi Elvan Camii, Kocatepe Camii, Augustus Tapınağı, Roma Hamamı, Julianus Sütunu, Suluhan, Safran Hanı, Karacabey Hamamı, Hatti Anıtı Ankara’nın mutlaka görülmesi gereken tarihi eserleridir.

İlginizi çekebilir: Ankara’daki müzeler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram