Ders Çalışma Motivasyonu Nasıl Sağlanır?

Ders çalışma motivasyonunu tam anlamıyla sağlayabilmek kimi zaman birçoğumuz için güçleşebiliyor. Ders notlarına, kitaplara, sınavlara odaklanmak zorlaşıyor. Özellikle de sınavlar yaklaştıkça bu durum sık sık artış gösterebiliyor. Oluşan bu durum motivasyonu söndürürken; yapılan planlamalarda da ertelemeyi arttırabiliyor. Ders çalışma motivasyonunu denge de tutmayı sağlayabilmek bu süreçte çok önemli bir konu. Çünkü başarılı bir öğrenci olmak ve istenilen hedeflere ulaşmak sağlıklı bir motivasyon çalışmasından geçmektedir. Daha fazla ertelemeden, kendi potansiyelimizin farkına varıp başarıya ulaşma hedefinde ilerlemek için sağlıklı, verimli ders çalışma gücünü kendimizde bulalım. Bu sürecin nasıl ilerleyeceğini gelin birlikte keşfedelim.

Adım Adım Ders Çalışma Motivasyonunu Arttıracak Stratejiler Nelerdir?

Ders çalışma motivasyonu sağlamak, verimli ve etkili bir şekilde çalışmanın anahtarıdır.

1.Hedef Belirleme

Öncelikle hedefinizin ne olduğuna karar vermelisiniz. ‘’Ben ne istiyorum?’’ sorusunu kendinize sormalısınız. Bu süreçte kendinize dürüst olun ve sorunun cevabını sadece kendiniz için verin. Cevabınız net ve spesifik olmalıdır. Süreçlerinizi belirleyin. Kısa vadeli bir hedef mi yoksa uzun vadeli bir hedef mi isteğinizi karşılayacak bilmelisiniz.

2. Planlama

Ders çalışma sürecini daha verimli hale getirebilmek için planlama yapmak çok önemlidir. Plan yaparken mutlaka çalışma saatlerinizi ve derslerinizi düzenli bir şekilde programlayın. Günlük veya haftalık çalışma programları motivasyonu daha çok arttırabilmektedir. Hangi konuların çalışılacağı belirtilmeli, mola saatlerinizin belirli olması, hangi günler dinleneceğinizi muhakkak programda belirtmelisiniz. Zaman yönetiminin gerçekleşmesi motivasyonunuzun arttırdığını göreceksiniz.

3. Çalışma Ortamı

Verimli ve motivasyonu yüksek bir şekilde çalışmak için çalışma ortamı oluşturmak da oldukça önemlidir. Çalışılacak olan ortamın sessiz, düzenli, sakin ve rahat olması gerekmektedir. Kitaplarınıza, ders notlarınıza rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir ortam hazırlamak verimliliği arttıracaktır. Çalışma alanının yeterince aydınlatılmış olmasına dikkat etmelisiniz.

4. Motivasyon Teknikleri

Bu süreçte kendinizi dinlemeniz oldukça önemli. Hedefinize odaklanın ve pozitif düşünmeye özen gösterin. Başarısızlıktan korkmayın aksine başarınıza odaklanın. Başarıya ulaşmış insanların hikayeleri motivasyonunuzu yükseltebilir. Bu hikayeleri okuyabilirsiniz bu sizin hem motivasyonunuzu arttıracak hem de size bu süreçte ilham olacaktır. Ayrıca ders çalışırken kendinize küçük hedefler belirleyebilir bu hedeflere ulaşınca da kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Örneğin; bu, bir mola verip kahve içmek olabilir. Bu sayede kendiniz için pozitif bir döngü oluşturmuş olacaksınız. Kendinize olumlu konuşmalar yapın. Başarısız olmayı aklınızdan çıkarın. Kendinizi cesaretlendirin ve yapacağınıza inanın.

5. Grup Çalışmaları

Motivasyonunuzu arttırmak için başka arkadaşlarınızla iş birliği yapabilirsiniz. Birlikte çalışmak, yeni şeyler öğrenmeye teşvik eder ve motivasyonu arttırır. Ayrıca grup çalışmaları; ders çalışma sürecini daha keyifli ve verimli hale getirir, sorumluluk bilincini güçlendirir.

6. Zaman Yönetimi

Yapılacak işleri belirledikten sonra bir sıralama yapmak düzenin oluşumunu olumlu yönde destekler. Önceliğinizi vereceğiniz dersleri ve o derslerin konularını belirlemek hem zaman tasarrufuna hem de sorumluluk duygusunun oluşmasına katkıda bulunur. Çalışma sürecinizi takip etmelisiniz. Hangi konuya ne kadar süre ayırdığınız doğru ilerlemenize yardımcı olacaktır. Eğer bir konu çok uzun ve sıkıcıysa o konuyu parçalara bölün. Belli bir zaman içerisinde bitirmeyi hedefleyin. Bazen bazı konular sıkıcı olabiliyor ve bu durum hem motivasyonunu negatif olarak etkiliyor hem de zamanı verimsiz geçirmenize sebep oluyor. Zorlu konuları bitirmek için adım adım ilerlemek sizi iyi hissettirecek. Her parçayı tamamladıkça motivasyonunuzun arttığını göreceksiniz.  Zamanı doğru ve verimli kullanmak enerjinizi olumlu yönde etkileyecektir.

7. Sağlıklı Yaşam Tarzı

Motivasyonu arttıracak en önemli durumlardan biri verimli ve düzenli uykudur. Verimli bir uyku zihinsel ve fiziksel olarak dinç ve canlı kalmanızı sağlar. Uyku saatlerinizi belirleyin ve bu saatler de uyumaya özen gösterin. Uykunun yanı sıra sağlıklı beslenme de bu süreçte oldukça önemli bir konudur. Dengeli ve sağlıklı beslenme enerjinizi yüksek tutmanıza yardımcı olacaktır. Bu süreçte olabildiğince egzersiz yapın. Egzersiz yapmak stresi azaltmaya yardımcı olur ve konsantrasyonunuzu arttırır.

Ders çalışma motivasyonunuzu arttırmak için bu stratejileri gözden kaçırmamak önemlidir. Neden ders çalışmak istediğinizi ve gelecekte ki hedeflerinizi hatırlayın. Başarılı bir kariyer hedefliyorsanız bu yolda kendinizi tanımalı ve de gelişime açık olmalısınız. Unutmayın başarılı olmak sizin elinizde.

Editörün Önerisi: Ders Çalışma Planı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram